Новости

Хаути Сохроков переизбран на второй срок


Биография: Сохроков Хаути Хазритович родился 27 мая 1951 года в селении Старый Черек Урванского района Кабардино-Балкарской АССР. В 1974 году окончил Кабардино-Балкарский госуниверситет, в 1979 году — очную аспирантуру при ВИГИС в Москве.  Занимал руководящие должности в министерствах и ведомствах, а также исполнительных органах власти Кабардино-Балкарии. Многие годы проработал в должности заместителя и первого заместителя председателя Правительства КБР.

Х.Х. Сохроков награжден орденом Дружбы, высшими наградами Кабардино-Балкарии, министерств и ведомств России и КБР. Доктор экономических наук, профессор.

В 2012 году избран президентом Международной Черкесской Ассоциации.

 Сэхъурокъуэ Хьэутий Хьэзрит и къуэр

Аруан районым хыхьэ Старэ Шэрэдж (Дохъущыкъуей) къуа­жэм 1951 гъэм на­къыгъэм и 27-м къыщалъ­хуащ. Абы къиухащ Къэбэрдей-Балъ­къэр къэрал университетыр, ВИГИС-м и аспирантурэр (Москва). Ар ветеринар щIэны­гъэ­хэм я кандидатщ, экономикэ щIэны­гъэ­хэм я докторщ, профессорщ, ЩIДАА-м и академикщ.

Сэхъурокъуэр къэрал IэнатIэ иIыгъыу къе­кIуэ­кIащ. Ар щытащ КъБР-м и Правительствэм и Уна­фэ­щIым и къуэ­­дзэу, егъэ­джэ­ны­гъэмрэ щIэныгъэмкIэ министру.

2011 гъэм щыщIэ­дзауэ «Ветеринар, фи­то­санитар кIэлъыплъыныгъэмкIэ Федеральнэ IуэхущIапIэм и Къэбэрдей-Балъкъэр референт центр» федеральнэ къэрал бюджет­ Iуэху­­щIа­пIэм и уна­фэ­щIщ.

Сэхъурокъуэ Хьэутий къы­хуагъэфэщащ Зэныб­жьэ­гъу­гъэм и орден.

УФ-м и Президентым фIы­­­щIэ къыхуищIащ и лэ­­жьы­гъэм папщIэ. КъБР-м и ЩIыхь тхылъ иIэщ. Абы зэ­рехьэ КъБР-м и «ЦIы­ху­хэм хуэ­IухуэщIэ яхуз­э­фIэ­зых IэнатIэм щIыхь зиIэ и лэ­жьакIуэ» цIэр. «Лэ­жьы­­гъэ­кIэ псэемыблэжхэр. Урысей» ЩIыхь да­мы­гъэр зэрехьэ. Сэхъурокъуэм къыхуагъэфэщащ  УФ-м и министерствэ зыбжанэм я ЩIыхь тхылъ­хэр.

Related posts

One Thought to “Хаути Сохроков переизбран на второй срок”

  1. Ольга

    Хаути Хазритович — человек с большой буквы, компетентный, ответственный и достойный руководитель! К сожалению, таких людей немного в нашем обществе!!!Я абсолютно уверена, что все проекты под руководством Хаути Хазритовича успешно реализуются!

Leave a Comment